blog

SKUPINA PRO LIDI S AGRESIVITOU

Spolupracujeme s organizací NOMIA v Hradci Králové, která pořádá skupinový program pro lidi potýkající se s vlastní agresivitou, nebo které úřady označily za násilné osoby. Krátkou zprávu o průběhu setkání si můžete přečíst zde.
V odpoledních hodinách vystřídá občas děti a rodiče v přízemním velkém sále Poradny Nomia v Hradci Králové skupina mužů a žen, kteří sem většinou nepřišli dobrovolně. Probačním nebo jiným úřadem jim bylo uloženo chodit do terapeutického programu, aby zde našli způsob, jak se nedostávat díky svým agresivním sklonům do konfliktu se společností. Překvapivě to vypadá, že sem chodí rádi. S terapeuty se přátelsky vítají a usedají na připravené židle. Začínáme tím, že každý referuje, jak se mu aktuálně daří.

Květa si pochvaluje, že jí vrátili oficiálně děti. Přítel je ale často nervózní, když přijde z práce, křičí na ni a vyčítá, že je na všechno sám, že ona nic nedělá, přitom to vůbec není pravda. Reaguje na ni Matyáš, vzpomíná, že tohle on své ženě před rozvodem také často vyčítal. Věděl, že to tak není, ale byl zoufalý. Rád by Květě zprostředkoval, jak se může její přítel cítit. Ona se učí být trpělivá, nevracet mu to. Jen doufá, že změní práci nebo něco, aby byl spokojenější a nekazil jim jejich doposud dobrý vztah.

Matyáš se také učí trpělivosti. Jeho dcery se s ním odmítají bavit, ale on pravidelně chodí na tréninky, a přestože ignorován je pozoruje. Vědí o něm, jednom za ním přijdou. Umí čekat.

K tématu trpělivosti se přidává i Stanislav. Když se jeho holka chce hádat, radši odchází. Vrátí se pak po nějaké době, až oba vychladnou, aby si to řekli v klidu, o co jde.

Richard „odchází“ tak, že i dá na uši sluchátka. Doma se to naučili respektovat. Je takových situací ale čím dál méně. On neštve je (manželku a syna) a oni na oplátku neštvou jeho. Syn se docela srovnal, musí říct. V domácnosti začala platit pravidla typu – jsi naučený, jdeš na fotbal, nejsi naučený, zůstáváš doma.

Petrovi děti ještě nevrátili. Chodí s manželkou na párovou terapii a snaží se přesvědčit OSPOD, že se naučili řešit svoje neshody v klidu. Docela ho štve, že má někdo z úřadu posuzovat, jestli mají nárok mít svoje děti u sebe, ale snaží se.

Nejvíc se cítí ukřivděný Stanislav. Byl přesvědčený, že slabším se nemá ubližovat. Když viděl chlapa, jak obtěžuje holku, přišlo mu logické, že se do toho vložil. Soud to vyhodnotil jako nepřiměřenou obranu – bude proto příště lhostejný?

Ve druhé půlce programu pak vybírají zúčastnění právě Stanislava. Psychoterapeut Mirek s ním vede podobnější rozhovor o jeho životním příběhu, o tom, co je pro něj v životě důležité a jak to může uplatňovat méně problematickým způsobem. Kde jsou jeho rytířské sklony oceňovány. Smysl pro čest může mít i jiné projevy, než že někoho zbije.

Skupina se připojuje vlastními prožitky a zkušenostmi, poskytuje Stanislavovi podporu. Příště bude mít tu příležitost zase někdo jiný. 

170_IMG_0689.jpg172_IMG_0675.jpg
TOP